Renáta Jahodová

české byliny
Příroda léčí.

Své dětství a mládí jsem prožila v jesenických horách (Malá Morávka). V každém ročním období vše kolem mě vonělo jinak. Rostly, rozkvétaly a zrály všechny různé byliny, keře, stromy, které mě dodnes uchvacují svou vůní, chutí, barevností a pestrostí. Vzpomínám si na chuť šťovíku nebo sedmikrásek, vůni jarních petrklíčů a nahořklou chuť pampeliškových listů, na sběr lesních jahod, ostružin a malin z jejichž listí jsme si po pořádné horské tůře vařili v kotlíku nad ohněm čaj, do kterého jsme přidávali i mladé výhonky smrkového jehličí. Jeho chuť je nezapomenutelná.

Vystudovala jsem obor zdravotního laboranta, ale vždy mě to víc táhlo k pomoci druhým trošku jiným způsobem. Během studia mě oslovila alternativní medicína. Absolvovala jsem spoustu přednášek, seminářů a individuálních setkání s lidmi, kteří pracovali s určitým druhem alternativního léčení a zabývali se celostním přístupem k životu. Byli to aromaterapeuti, homeopaté, kineziologové, fytoterapeuti – bylinkáři, maséři a fyzioterapeuti, poradci výživy, lidé zabývající se čínskou medicínou, ajurvédou, tantrou či jógou. Všechny směry a všichni tito lidé však mají něco společného : byliny, rostliny, keře a stromy. Já jsem se od nich učila a sbírala zkušenosti k tomu, abych mohla lidem pomáhat svými terapiemi a individuálním přístupem ke každému klientu. Zdravotní stav člověka se ovšem odvíjí od spousty aspektů a jedním z těch nejdůležitějších je právě strava a její příprava. A i to mě dovedlo k bylinkám.

Byliny dokáží být strhujícími učiteli a otevřou vám tolik dveří ke studiu, kolik jen budete chtít!

Byliny mají v mém životě nezastupitelné místo! Už při studiu mě fascinovaly buňky, vše z čeho je naše tělo stvořeno a jak úžasný mechanismus je uvnitř nás. Začal pro mě nový svět – svět souvislostí. Co s čím jak souvisí. Příroda versus lidé. Ne! Příroda a lidé. Jsme její součástí. Vše co je v ní, je obsaženo i v nás.

V aromaterapii jsou to byliny ve formě éterických olejů, v homeopatii a antroposofii ve formě vysoce naředěných látek bylin. V každém dalším odvětví se pracuje s bylinami a hlavně, co je pro nás nejdůležitější, s psychickou podobností mezi člověkem a bylinou.

Každá bylina se dá použít na tisíce způsobů a dokáže pomoci s neduhy, které člověk má. Máme kolem sebe ohromné bohatství, která nám Matka Příroda nabízí a já jsem si tento svět rostlin, bylin a stromů velice zamilovala. A tak jsem začala u čajů, odvarů a pokračuji s obklady, mastmi, oleji, kořením, vlastním pěstováním, nový recepturami a objevováním dalších a dalších možností. Nechávám se od všech bylin učit moudrosti. Opájím se krásou, vůněmi, chutí a lahodností!

Renáta spolupracuje s firmou OXALIS. Sestavuje pro ně receptury bylinných čajů. Miluje tuto voňavou práci, míchání různých druhů bylin pro naše zdraví, radost a pohodu.

Je autorkou knihy MOUDROST PŘÍRODNÍHO LÉČENÍ. Tato kniha je oslavou darů přírody a její moudrosti, mapou lidského těla, duše a mysli a pomocníkem, po kterém můžeš kdykoli sáhnout. Pro více informací a zakoupení knihy klikni zde.

a

Více se o Renátě můžete dozvědět na jejích stránkách www.jahodova.eu.