Eva Leňová

Výživa v evropské tradici

V akademickém roce 2018/19 přednáší téma Výživa v evropské tradici a vede praktický seminář na toto téma v programu Principy výživových směrů.

 

Vystudovala jsem Střední hotelovou školu, a přestože jsem v oboru nikdy nepracovala, stalo se vaření mým celoživotním koníčkem. Díky práci překladatelky jsem se brzy seznámila s kuchyněmi jiných zemí, k mým učitelům patřili kuchaři fandové i profesionálové z Balkánu, Středomoří i Dálného východu.

Kvůli zdravotním problémům v rodině jsem se jako spousta jiných žen naučila obracet k „babským receptům“ a používat jídlo jako lék. Začínala jsem s makrobiotikou, jíž vděčím za mnohé, seznámila jsem se s uměním lidových léčitelů, akupunkturou, homeopatií, oslovily mě šamanské techniky, pustila jsem se do meditační praxe, cvičení tai či, jógy, k mým oblíbencům patří feng shui a geomantie. Jsou součástí mého každodenního života a pomáhají mi vidět svět lidí i energií v jeho komplexnosti a celistvosti.

K mým celoživotním láskám patří také putování krajinou – doma i v zahraničí. Věřím, že poznáme-li své  kořeny, historii vlastní země, ale i tradice jiných kultur, jejich obřady a rituály, obohatí nás nejen o moudrost předků, ale přidají nám do života také chybějící a stmelující rozměr duchovní. Společné putování minulostí propojuji se současnými tradicemi, především kolem jídla, řemesel, bio produkce a přirozeného životního stylu vůbec. Protože kvalitní alternativy nás ozdravují a zároveň umožňují změnu všem, kdo se snaží podnikat, živit a žít jinak.

Když jsem se v roce 2008 setkala s Rogerem Greenem a jeho stravováním podle zásad dlouhověkosti, měla jsem velkou radost, že někdo došel léty praxe k téměř stejným závěrům jako já, hezky je zformuloval a doplnil o teoretický rámec z oblasti filosofie i moderní vědy. Od roku 2010 se příležitostně setkávám s ženami u vaření, při meditacích a cvičeních nebo v poradním kruhu, povídáme si o životě, ženském podnikání, rolích ženy a fungování rodiny v moderním světě a vzájemně si pomáháme při změnách životního stylu a přístupu ke světu i lidem. Věřím, že vaření je zábava a jídlo dokáže léčit tělo i duši.

 

Více o Evě a jejích aktivitách na www.spolekmagdalena.cz.