Mgr. Jan Tomeček

Vaření dle sezón, Veganství a ekologie
Go vegan and Universe will love you.

Vede praktické semináře a přednáší:

Vždy jsem měl blízký vztah k přírodě a zvířatům. Maso jsem poprvé odmítal už ve čtyřech letech, kdy jsem viděl jako dítě zabíjačku na moravském venkově. Vše si pamatuji dodnes.

Své jídlo jsem měl ve vlastních rukách relativně brzy. Během dospívání jsem začínal pronikat do „umění veganské kuchyně“ prvními pokusy v podobě rýže s mrkví. 🙂

Po gymnáziu jsem šel studovat geografii na Přírodovědecké fakultě UK, kde se mé povědomí o aktuální situaci člověka a jeho vztahu k ekosystémům na Zemi ještě více prohloubilo. Ve volném čase jsem se začal více soustředit na studium zdraví a kuchyně a vysokoškolská studia dokončil jen z povinnosti. Přes intenzívní jógovou praxi, očisty, půsty, makrobiotiku, raw stravu jsem si poskládal základní obraz o účincích stravy a jejího vlivu na fungování lidského těla a orgánových systémů. De facto jsem pokračoval přes orientální diagnostiku ve studiu ekosystému, ale tentokrát uvnitř každého jedince.

Respektuji a věřím v synchronicitu a dynamickou rovnováhu kvantového pole Vesmíru. Lidé bohužel zasévají násilí a ničení a chtějí sklízet lásku a mír. V dnešní době už člověk nemusí pokračovat v nešťastné tradici zneužívání jiných zvířat pro vlastní obživu, aby mohl být zdravý, silný a šťastný.

V současné době se věnuji hlavně přípravě čistě rostlinné, veganské kuchyně. Veganem jsem 17 let a mám několikaleté zkušenosti s vařením z různorodých prostředí – makrobio a jógové akce, festivaly, workshopy, pobyty, cateringy, velké provozy a kantýny, „home“ i „street“ bistro. Věnuji se i lektorování a kurzům vaření.  Pokračuji dále ve studiu výživy, ale dnes už jen prostřednictvím rešerše moderní výživové medicíny, která předkládá jasnou a podloženou argumentaci, paradoxně ve prospěch čistě rostlinné stravy.

Ve volném čase se věnuji rodině a dětem, rád chodím na výlety do přírody. Mým koníčkem jsou bojové sporty, jóga a hra na etnický nástroj didgeridoo.