POVÍDÁNÍ V KOLE ROKU

Jediná konstanta ve vesmíru je neustálá změna

 

Zveme vás na pravidelná setkávání s lektory Akademie léčivé výživy, na kterých si budeme povídat o proměnlivosti života a našich proměňujících se potřebách během roku. Žijeme v době, kdy nejsou jahody v lednu ničím pohádkovým, stačí zajít do nejbližšího supermarketu. Jsou ale jahody v lednu tím nejlepším, co si pro své zdraví můžeme dopřát? A opravdu jahody v lednu potřebujeme? A když už to v lednu bez jahod nemůžeme vydržet, nebyl by lepší domácí jahodový kompot? Odpovědi na podobné otázky hledáme na našich setkáních ve velkých výživových teoriích, naší domácí tradici i našich vlastních životních zkušenostech. Rádi si vyslechneme také vaše tipy a triky, rádi zodpovíme vaše konkrétní otázky.

 

Když něco odpovídá roční době, říká se tomu moderním jazykem sezónní. Sezónnost je v současnosti ve výživě poměrně populární koncept, a to právem. To, co v daném ročním období přirozeně dozrává, toho je k dispozici nejvíc a zároveň je to nejlevnější a nejsnadněji dostupné. Plody dané sezóny jsou nejchutnější, neztrácí na kvalitě skladováním, umělým dozráváním ani dopravou přes půl světa. Takže sezónní je vlastně ekonomicky nejvýhodnější, omezuje plýtvání zdroji, zlepšuje kvalitu jídla a nejlépe přispívá zdraví. Pěstování sezónních potravin navíc zachovává biodiverzitu a napomáhá udržení dobré kvality půdy. To jsme vyjmenovali jen několik hlavních přínosů stravování podle ročních dob. U jídla je samozřejmě vždycky nejdůležitější, aby chutnalo. Ale nebojte se, navzdory všem složitým filozofickým, ekologickým i ekonomickým úvahám je používání sezónních potravin velmi jednoduché. Jíme to, co je pro danou dobu v místě, kde žijeme typické, co u nás běžně roste a co tradičně vařily naše moudré babičky. Takže se můžeme inspirovat v našich domácích starých kuchařkách i v tradičních kuchyních z celého světa. Jak získané informace používat prakticky, jak se v tom zorientovat, na co dávat důraz, čemu se vyhnout, a hlavně kde začít, to jsou nosná témata našich setkání.

Představa kola roku pro nás může být skvělým orientačním schématem nejen při přípravě jídel, ale také při zjišťování vlastních potřeb, udržování vztahů s jinými lidmi – a co určitě není k zahození – v porozumění světu, druhým a sobě samému. Když život začneme vnímat jako přirozený koloběh proměn, návazností a vazeb, pomůže nám to nacházet lepší recepty na vaření, ale vlastně na všechno, co se děje.

Povídání v kole roku je hlavně povídání lidí s lidmi. Přináší nám všem radost ze setkání, možnost sdílení zájmů, názorů, výměnu zkušeností, ocenění druhého a chuť prostě se do toho pustit. Přidejte se k nám, vyzkoušejte a uvidíte, že nejtěžší není začít, ale přestat.

Termíny setkání

24. dubna - Legenda Jiří

klíčky, výhonky, bylinky, zkrocený zemský princip jako základna pro růst a zdraví

22. května - Letniční svátky

sestoupení ducha svatého – není to jen o hmotě, vaječná jídla, drůbež, léto, ovoce

19. června - Slunovrat

největší uvolnění všech pravidel, nejvíc světla, příprava na horko, cestování apod.

24. července - Legenda Magdalena

letní poutě a cesty, služba jako princip, léčení, léčení jídlem, první pomoc jídlem

PŘIHLÁSIT ZDE